Marta Borowiec

dr hab., profesor Uniwersytetu, kierownik Stacji Ornitologicznej

fax 071 322 28 17

Zainteresowania badawcze:

Moje zainteresowania badawcze obejmują ekologię, ekologię ewolucyjną, zachowania zwierząt i bioakustykę. Głównym obiektem są ptaki, przede wszystkim oddziaływania między nimi a innymi komponentami biocenoz: drapieżnikami i organizmami stanowiącymi ich pokarm. Intersuje mnie też wybiórczość siedliskowa ptaków i dostępność miejsc lęgowych. Tego typu wiedza jest niezbędna do racjonalnych działań na rzecz ochrony przyrody, kolejnej dziedziny która wchodzi w zakres moich zainteresowań.

Najwięcej uwagi poświęcałam ptakom z rodzaju
Acrocephalus: trzcinniczkowi, rokitniczce i łozówce (wraz z Janem Lontkowskim), badania których prowadziłam przez wiele lat. Część z nich badałam pod kątem stopnia zróżnicowania śpiewu, doboru płciowego i ewolucji zachowań rozrodczych. Podobne zagadnienia próbuję obecnie rozwiązywać u cierniówki Sylvia communis (wraz z Konradem Hałupką i Tomaszem Osiejukiem) oraz u krzakówki długodziobej Gerygone albofrontata, endemicznego ptaka z Nowej Zelandii (z Benem D. Bellem, Uniwersytet Wellington) oraz u pleszówki białoskrzydłej Myioborus pictus (z Piotrem Jabłońskim i Jakubem P. Cyganem).

Wybrane publikacje

Hałupka L., Dyrcz A., Borowiec M. 2008. Climate change affects breeding of reed warblers Acrocephalus scirpaceus. Journal of Avian Biology 39: 95–100.

Borowiec M., Łosak K., Osiejuk T. S., Halupka K. 2007. Song repertoire is not affected by stress in an adult male songbird, the Whitethroat Sylvia communis. Behaviour 144: 879-887.

Jabłoński P.G., Lasater K., Mumme R.L., Borowiec M., Cygan J.P., Pereira J., Sergiej E. 2006. Habitat-specific sensory-exploitative signals in birds: propensity of dipteran prey to cause evolution of plumage variation in flush-pursuit insectivores. Evolution 60: 2633–2642

Dyrcz A., Borowiec M. 2006. Pomiędzy monogamią a promiskuityzmem - jak ekologia behawioralna tłumaczy rozmaitość systemów rozrodczych ptaków. Kosmos 55: 83-93.

Halupka K., Borowiec M. 2006. Male whitethroats, Sylvia communis, advertise their future contribution to parental care. Behaviour 143: 1-14.

Garmaszegi Z. L., Balsby T. J. S., Bell D. B., Borowiec M., Byers B. E., Draganoiu T., Eens M., Forstmeier W., Galeotti P., Gil D., Gorissen L., Hansen P., Lampe H. M., Leitner S., Lontkowski J., Nagle L., Nemeth E., Pinxten R., Rossi J. M., Saino N., Tanavez A., Titus R., Török J., Van Duyse E., Møller A.P. 2005. Estimating the complexity of bird song by using capture-recapture approaches from community ecology. Behavioural Ecology & Sociobiology 57: 305-317.

Bell D.B., Borowiec M., Lontkowski J., Pledger S. 2004. Short records of the Marsh Warbler (Acrocephalus palustris) song provide indices that correlate with nesting success. Journal für Ornithologie 145: 8-15.

Halupka K.,
Borowiec M., Karczewska A., Kunka A., Pietrowiak J. 2002. Habitat requirements of Whitethroats Sylvia communis breeding in an alluvial plain. Bird Study 49: 297-299.

Borowiec M., Lontkowski J. 2000. Sexual selection and the evolution of song in birds of the genus
Acrocephalus. Biological Bulletin of Poznan University 37: 69-78.

Borowiec M. 1999. Biologia i ekologia lęgowa podwrocławskiej populacji rokitniczki (
Acrocephalus schoenobaenus). Zachowanie rozrodcze i strategie ewolucyjne samców i samic. Acta Universitatis Wratislaviensis, Prace Zoologiczne 33: 1-92.

Borowiec M., Peach W. 1997. Sedge warbler -
Acrocephalus schoenobaenus. In: Hagemeijer J.M.W., Blair J.M.(eds.), EBCC Atlas of European Breeding Birds: 556-557.

Bell D. B., Borowiec M., McConckey K. R., Ranoszek E. 1997. Settlement, breeding success and song repertoires of monogamous and polygynous Sedge Warblers (
Acrocephalus schoenobaenus). Die Vogelwarte 39: 87-94.

Bell D. D., Ranoszek E., Thomson O. C., Borowiec M. 1997. Song repertoire of a male Thrush Nightingale
Luscinia luscinia in two breeding seasons. Die Vogelwelt 118: 101-105.

Borowiec M. 1995. Wody Odry i jej dolina jako środowisko życia ptaków. W: Jankowski W., Świerkosz K. (red.). Korytarz ekologiczny doliny Odry. Stan - Funkcjonowanie - Zagrożenia. IUCN - Poland. Warszawa.163-209.

Dyrcz A., Czapulak A., Borowiec M. 1994. Nestling growth and mating system in four
Acrocephalus species. Die Vogelwarte 37: 179-182.

Borowiec M. 1994. Ekologia rozrodu trzcinniczka (
Acrocephalus scirpaceus) na stawach milickich. Ptaki Śląska 10: 5-18.

Borowiec M.1992. Breeding ethology and ecology of the Reed Warbler,
Acrocephalus scirpaceus at Milicz, Poland. Acta Zoologica Cracoviensia. 35: 315-350.

Borowiec M., Dąbrowska E. 1991. Ekologia gnieżdżenia się trzcinniczka
Acrocephalus scirpaceus (Materiał gniazdowy, wymiary i usytuowanie gniazd). Ptaki Śląska 8: 26-39.

Borowiec M., Lontkowski J. 1988. Polygyny in the Sedge Warbler
Acrocephalus schonobaenus. Die Vogelwelt, 109: 222-226.

Borowiec M., Ranoszek E. 1984. The accuracy of the combined version of the mapping method in the reedbed habitat on the example of Reed Warbler,
Acrocephalus scirpaceus. The Ring 118/119: 209-215.

Borowiec M., Stawarczyk T., Witkowski J. 1981. Próba uściślenia metod oceny liczebności ptaków wodnych. Notatki Ornitologiczne 22: 45-61.

Borowiec M. 1981.Próba ornitologicznej klasyfikacji zbiorników wodnych Polski. Przegląd Zoologiczny 25: 543-558.