Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

PROGRAM ZAJĘĆ PTAKI WOKÓŁ NAS – CZTERY PORY ROKU W OGRODZIE

Odbiorca – uczniowie, działkowcy

Termin wiosna lub jesień

Temat zajęćGoście naszych ogrodów, czyli co zrobić by ptaki i inne zwierzęta czuły się dobrze w zmienionym przez ludzi środowisku.

Lokalizacja zajęć – Stacja Ornitologiczna w Rudzie Milickiej, wycieczka po okolicy.

Uzyskane umiejętności

Umiejętność rozróżniania, w oparciu o atlasy ptaków, gatunków ptaków gniazdujących lub szukających pokarmu w ogrodach (bogatka, modraszka, szpak, pleszka, mazurek, wróbel, muchołówka szara, pliszka siwa, kopciuszek, makolągwa, zięba, raniuszek, dzwoniec, szczygieł, piegża, kapturka, pierwiosnek, piecuszek, dymówka, oknówka, kos, śpiewak, kwiczoł,  sroka, sierpówka, dzięcioł duży, dzięciołek),

Bezpieczne budki dla ptaków: jak wyglądają, gdzie wieszać.

Do czego służy kompost?

Krzaki i drzewa służące ptakom, które można sadzić w ogrodach.

Uzyskana wiedza

Co robić by zwabić ptaki do ogrodu?

Jakie gatunki drzew i krzewów sadzić w ogrodzie by zapewnić ptakom pokarm zimą?

Zasady uprawy „ekologicznej”

Ja ma wyglądać ogród by jak najwięcej gatunków ptaków się tam bezpiecznie mogło zagnieździć.

Pożyteczne bezkręgowce, nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami roślin uprawnych, czyli dlaczego nie warto używać chemii w ogrodzie.

Dlaczego dobrze jest mieć  w ogrodzie ropuchy i zaskrońce?

Prezentacja multimedialna

Wycieczka po okolicy w celu zaobserwowania ptaków towarzyszących człowiekowi.